Akış Hızlandırılmış Korozyon Algılama

Akış Hızlandırılmış Korozyon Algılama

Borulardaki akışla hızlandırılmış korozyon (FAC) her türlü enerji santralinde yaygın bir sorundur ve tespit edilmemesi halinde kişisel yaralanmalara, ekipmanın zarar görmesine ve tesisin çalışmama süresine neden olabilir.

FAC, belirli koşullar altında akan suya veya ıslak buhara maruz kaldığında karbon ve düşük alaşımlı çelik yüzeyinde bulunan normal olarak koruyucu oksit tabakasının çözünmesidir. Borularda, kaplarda ve diğer bileşenlerde duvarda incelmeye neden olur ve zaman içerisinde tespit edilmezse, sızıntılara veya ani yırtılmalara neden olabilir. Bazı durumlarda, FAC'yi saptamadaki başarısızlık, enerji santrallerinde yıkıcı arızalara ve ölümlere neden olmuştur.

FAC'nin neden olabileceği ciddi sorunlar, hayati enerji santrallerinin FAC hasarını en aza indirecek bir program geliştirdiği anlamına gelir.

Bu konuyu ele almak için EUROLAB, borulardaki FAC'nin erken işaretlerini belirlemek ve yüksek riskli alanları bulmak için kapsamlı bir Toplam Kalite Güvencesi yaklaşımı geliştirmiştir. Bu, hasar görmüş bileşenlerde ciddi tesis arızası riskini azaltabilir ve tesis güvenliğinin ve güvenilirliğinin sürekli olmasını sağlayabilir. FAC hizmetlerimiz şunları içerir:

Yüksek riskli alanları belirlemek ve sıralamak için bilgisayar yazılımı
Seçilen yerlerin ultrasonik muayenesi
Boruların mühendislik analizi
Patentli darbeli girdap akımı teknolojisi kullanılarak izinsiz duvar kalınlığı ölçümü
Yüksek riskli alanların müdahaleci olmayan muayenesi (çevrimiçi veya çevrimdışı olarak gerçekleştirildi)

EUROLAB uzmanlarımız on yılların tecrübesiyle desteklenir ve uzmanlıkları maliyetleri ve zorlu kesintileri en aza indiren etkili bir FAC programını uygulamanıza ve sürdürmenize yardımcı olabilir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.