N95, N99 Maske Uygunluk Testleri

N95, N99 Maske Uygunluk Testleri

N95 maskesi, yüze çok yakın ve havadaki partiküllerin çok güçlü bir şekilde filtrelenmesini sağlamak için amacı ile bir solunum koruyucu ekipmanıdır. Bu maskenin kenarları, burun ve ağız çevresinde sıkı bir conta oluşturacak şekilde kapanmaktadır.

N95 solunum maskeleri ve cerrahi maskeler, kişileri havadaki partiküllerden ve yüzü kirleten aerosellerden korumak için kullanılan başlıca kişisel koruyucu ekipmandır. Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü (NIOSH) ve İş Sağlığı ve Güvenliği İdaresi (OSHA) tarafından N95 solunum maskelerini düzenleyen standartlar belirlenmiştir.

Ancak havadan bulaşmayı önlemenin en iyi yolu sadece kişisel koruyucu ekipman kullanmak değildir. Bu paralelde diğer önleyici tedbirleri bir arada kullanmak gerekmektedir. PPE kısaltması, kişisel koruyucu ekipman anlamına gelmektedir. Bir veya daha fazla sağlık ve güvenlik riskine karşı korunmak için kişiler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış herhangi bir ekipman demektir.

Bugün hiçbir sağlık kuruluşu, genel halkın kendilerini koronavirüs dahil olmak üzere solunum hastalıklarından korumak için N95 maskesi takmasını önermemektedir. Bu hastalığı önlemenin en iyi yolu virüse maruz kalmaktan kaçınmaktır. N95 maskesi takmanın ilave bir sağlık yararı görülmemektedir.

Bir N95 maskesi, havada, yüze çok yakın partiküllerin çok etkili bir şekilde filtrelenmesini sağlamak için tasarlanmıştır. Testler sırasında 3 mikron boyutundaki test partiküllerinin en az yüzde 95’ini bloke etmesi gerekmektedir. Doğru takıldığı zaman N95 solunum maskelerinin filtreleme özellikleri, diğer yüz maskelerine göre fazladır. Yine de uygun şekilde takılmış bir N95 maskesinin, hastalık veya ölüm riskini tamamen ortadan kaldırdığı söylenemez.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), cerrahi maskeleri ve N95 solunum maskelerini kullanım amaçlarına göre farklı şekilde düzenlemektedir.

Cerrahi maske, kullanıcının ağzı ve burnu ile yakın çevredeki potansiyel kirleticiler arasında fiziksel bir bariyer oluşturan, gevşek oturan ve tek kullanımlık bir ekipmandır. Maskenin kenarları, burun ve ağız çevresinde bir conta oluşturacak şekilde tasarlanmamıştır.

Bir N95 maskesi ise, yüze çok yakın ve havadaki partikülleri çok etkili bir şekilde filtrelemek için tasarlanmış bir solunum koruyucu ekipmandır. Maskenin kenarları, burun ve ağız çevresinde bir conta oluşturacak şekilde tasarlanmıştır. Bu maskeler sağlık hizmetlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Cerrahi maskeler ve N95 maskeler, gelişmiş laboratuvarlarda, sıvı direnci, partikül filtrasyon verimliliği, bakteriyel filtrasyon verimliliği, tutuşabilirlik ve biyouyumluluk açılarından test edilmektedir.

Kronik solunum veya nefes almayı zorlaştıran bir durumu olan kişiler, bir N95 maskesi kullanmadan önce sağlık uzmanlarına danışmak zorundadır. Çünkü bu maske kullanıcının nefes almasını zorlaştırmaktadır. Bazı modellerde nefes almayı kolaylaştıran ve ısı birikimini düşüren yardımcı valfler bulunmaktadır.

N95 maskeleri tek kullanımlık olduğu için, hasar görür veya kirlenirse veya nefes almak zorlaşırsa, maske çıkarılmalı ve yenisi ile değiştirilmelidir.

N95 maskeleri genel olarak çalışanları, toza ve küçük parçacıklara maruz bırakan inşaat ve benzer sanayi işlerinde kullanılmak üzere üretilmektedir. Ancak yine de bazı N95 maskelerinin, bir sağlık hizmeti ortamında kullanılması amaçlanmıştır. Özellikle, hasta ve sağlık personelini mikroorganizmaların, vücut sıvılarının ve partikül malzemenin transferinden koruyan tek kullanımlık koruyucu ekipmandır.

N95 maskeleri, belli hastalıkları veya enfeksiyonları önlemeye yöneliktir. Aynı zamanda belli miktarda virüs veya bakterileri filtrelemek için kullanılmaktadır. Ayrıca filtrasyon ile ilgili olmayan kaplama teknolojilerini, örneğin yok etmeyi içerebilir.

N95 maskeleri esas olarak yüzde 95.99’a kadar partikül maddeleri filtreleme yeteneğine sahiptir. Bu partiküller havada bulunan ve çıplak gözlerle görülebilecek kadar küçük toz partikülleridir. Oysa N99 maskesi, yüzde 99.99’a kadar partikül maddelerini etkili bir şekilde filtreleme özelliğine sahiptir. N99’un onayladığı bir kirlilik maskesi kullanmak, toz, kir ve havadaki diğer küçük parçacıkların filtrelenmesine yardımcı olmaktadır. Bu şekilde daha güvenli ve sağlıklı hava solunmuş olmaktadır.

Her iki maske de (N95 ve N99), hava kirliliği seviyesi yüksek bölgelerde yaşayan veya buralara yolculuk yapan ve solunum rahatsızlıkları yaşayan kişiler için idealdir. Özellikle hava kirliliği olan bölgelere seyahat etmek için bu maskeler mükemmeldir. Bunun yanı sıra bu maskelerin geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Genellikle gezginler, bisikletçiler, kentsel sakinler ve solunum yolu hastalığı çeken hastalar tarafından kullanılmaktadır. N99 maskesi, en son filtrasyon teknolojisini kullanmaktadır ve özellikle, kirliliğin ve gazların yaklaşık tamamını, virüslerin yüzde 99,6’sını ve bakterilerin yüzde 99,7’sini filtrelemektedir.

Kirli havanın insan sağlığı için iyi olmadığı bilinen bir gerçektir. Tıbbi araştırmalar, kirli havanın solunmasının inme, kalp hastalıkları, astım ve başka birçok solunum yolu hastalıklarına yol açtığını göstermektedir. 2.5 mikron ve daha küçük partikül maddeler (PM2.5), akciğerlerin en uç noktalarına ulaşacak kadar küçüktür ve insan sağlığı için ciddi bir tehdittir. N95, Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü (NIOSH) tarafından verilen bir etkinlik seviyesini ifade etmektedir. Bu standarda uygun maskeler, 3 mikrondan daha büyük partiküllerin yüzde 95’ini filtrelemektedir. Bu şekilde havadaki toz, kirlilik, bakteri, virüs ve alerjenlerden koruma sağlamaktadır. Ancak yağ bazlı maddeler ve gazlara karşı bir koruması bulunmamaktadır. Bu maskeler, birbirinin üzerine oturan bir yığın liflerden oluşmaktadır. Sayılan partiküller ve kirli parçacıklar bu fiber yüzeylere yapışarak solunması önlenmiş olmaktadır. Kolayca tıkanmaları söz konusu değildir.

Buna karşılık N99 maskesi, yağ bazlı olmayan partiküllerin yüzde 99’unu yakalamaktadır. Bunun için N99 maskelerinin üretiminde daha yoğun malzeme ve hava akışını azaltan farklı bir yöntem kullanılmaktadır. Ancak bu maskeyi kullanmak daha fazla enerji gerektirir ve kişiyi daha fazla yorar. Dolayısıyla kullanan kişinin çalışma verimi düşer. Bu arada N99 solunum maskesi, daha az elastik materyallerinden üretilmektedir ve günlük kullanımda en fazla iki hafta sonra atılması gerekir.

Kuruluşumuz tarafından, çeşitli test ve belgelendirme hizmetleri arasında, N95, N99 maske uygunluk test hizmetleri de verilmektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.