Sürdürülebilir Palmiye Yağı Sertifikası

Sürdürülebilir Palmiye Yağı Sertifikası

RSPO Tedarik Zinciri Sertifika Standardı, sürdürülebilir kaynakların güvenilir bir şekilde kanıtlanabilmesi için tedarik zincirlerinin güvenli ve izlenebilir olmasını sağlamak için geliştirilmiştir. Palmiye yağı, en çok kullanılan bitkisel yağdır ve birçok gıda ve kişisel bakım ürününde küresel olarak bulunan ortak bir bileşendir. Artan nüfus ve ürünlere olan talep nedeniyle, palmiye yağına olan ihtiyacın hiç bu kadar yüksek olmamıştı ve artması bekleniyor.

Palmiye yağına olan talebin artması, bazı ekosistemlerin biyolojik çeşitliliğini tehlikeye düşüren ve yerli topluluklar ile yetiştiriciler arasında sosyal çatışmalara neden olan türlerin habitatlarının tahrip edilmesine katkıda bulunan tropikal koruma ormanları üzerinde katalizör etkisi yarattı.

Sürdürülebilir Palmiye Yağı Yuvarlak Tablosu (RSPO), sürdürülebilir palmiye ürünlerinin büyümesini ve kullanımını, küresel standartlar ve paydaşların katılımıyla teşvik etmek amacıyla oluşturulmuştur. RSPO Tedarik Zinciri Sertifika Standardı, sürdürülebilir bir kaynağın güvenilir kanıtını sağlamak için tedarik zincirlerinin güvenli ve izlenebilir olmasını sağlamak için geliştirilmiştir.

EUROLAB, tarım ürünlerinin değer zinciri boyunca, palmiye ürünlerinin rafine edilmesi, ticareti, üretimi ve dağıtımı dahil tüm aşamalarında Tedarik Zinciri Sertifikası sunmaktadır. Ürün güvenilirliğinizi artırmanızı ve iş riskinizi en aza indirmenizi sağlıyoruz. Hurma yağı ürünleri, üretici ile nihai ürün arasındaki birçok üretim ve lojistik aşamadan geçebilir ve RSPO tarafından onaylanan farklı tedarik zinciri mekanizmaları aracılığıyla alınıp satılabilir.

RSPO Tedarik Zinciri seçenekleri:

Kimlik Korunmuş (IP)
Bu model, son kullanıcıya sunulan RSPO sertifikalı yağ palmiye ürünlerinin, tek bir değirmen ve tedarik tabanına benzersiz bir şekilde tanımlanabilmesini ve tedarik zinciri boyunca diğer tüm palmiye kaynaklarından fiziksel olarak izole edilmesini sağlar.

Ayrılma (SG)
Tedarik zinciri modeli, son kullanıcıya sunulan RSPO sertifikalı yağ palmiye ürünlerinin yalnızca RSPO sertifikalı kaynaklardan geldiğini garanti eder. RSPO sertifikalı palmiye yağının çeşitli kaynaklardan karıştırılmasını sağlar.

Kütle Dengesi (MB)
Bu model, sürdürülebilir hurma yağında genel ticaret için bir itici güç olarak, tüm tedarik zinciri boyunca RSPO sertifikalı yağ palmiye ürünlerinin ticaretini idari olarak izler. Kütle dengesi sistemi, genel tesis miktarlarının kontrol edilmesini sağlayarak, sertifikalı palmiye yağı çıkışlarının hacminin onaylı girdileri asla geçmemesi koşuluyla, tedarik zincirindeki herhangi bir aşamada RSPO ve RSPO sertifikalı olmayan palmiye yağının karıştırılmasını sağlar.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.